Egzamin kwalifikacyjny

Co należy zrobić by przystąpić do egzaminu UDT? Jaki jest czas oczekiwania na termin egzaminu? Co w przypadku niestawienia się na egzamin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Sprawdzenie kwalifikacji odbywa się na pisemny wniosek złożony przez zainteresowanego drogą elektroniczną lub tradycyjną. Wniosek określać może jeden rodzaj urządzenia technicznego. Egzamin przeprowadzany jest przez komisję kwalifikacyjną składającą się z co najmniej 2 osób. Po zatwierdzeniu kompletności wniosku, osoba zainteresowana powiadamiana jest o wyznaczeniu terminu egzaminu, termin nie może przekraczać 30 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku, chyba że osoba zainteresowana zgłosi prośbę o wyznaczenie terminu, który przekraczać będzie umowne 30 dni. Powiadamianie osoby zainteresowanej następuje za pomocą dostępnych środków komunikacji, w tym środków elektronicznych.

Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
• teoretyczna przeprowadzana jest w formie pisemnej:  papierowej lub elektronicznej,
• praktycznej, polegającej na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń technicznych.

Tematyka na egzamin podawana jest do wiadomości publicznej przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego za pomocą dostępnych środków komunikacji, w tym środków elektronicznych. Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisywany jest przez wszystkich członków komisji.

Zainteresowani, o wyniku egzaminu dowiadują się bezpośrednio po egzaminie. Pozytywny wynik egzaminu kończy się wydaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego. Zaświadczenie obejmuje jeden rodzaj urządzenia technicznego.
W sytuacji, w której egzamin zostaje niezdany, możliwym jest ponowne przystąpienie do egzaminu po wcześniejszym złożeniu kolejnego wniosku.

W sytuacji, gdy osoba zainteresowana poinformuje w jakiejkolwiek formie o swojej nieobecności na egzaminie, nie później niż 3 dni robocze przed jego planowanym terminem, opłata pobrana za sprawdzenie kwalifikacji podlega zgodnie z jej żądaniem:
• zaliczeniu na poczet egzaminu przeprowadzanego w innym terminie lub
• zwrotowi.
W przypadku gdy osoba zainteresowana nie przystąpi do egzaminu w innym terminie i poinformuje o tym pisemnie lub elektronicznie organ właściwej jednostki dozoru technicznego nie później niż na 3 dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu, pobrana opłata podlega zwrotowi.

Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje po ówczesnym złożeniu wniosku oraz zaliczeniu egzaminu, następnie wydane zostaje nowe zaświadczenie kwalifikacyjne.

 

 

 

 

Źródło: www.pit.pl

11 lipca 2023